Content na stronach internetowych

strony internetowe

Co to jest content? Content to nic innego jak zawartość czegoś. W wypadku strony internetowej contentem będzie oczywiście wszystko, czego możemy się z niej dowiedzieć, albo obejrzeć, posłuchać, czy wejść w jakąś interakcję.

Porządne strony internetowe

Jak ważna jest kwestia zawartości strony w odniesieniu do takiego zajęcia jak projektowanie stron www? Kiedy myślimy o projektowaniu, na przykład wnętrza – niech to będzie mieszkanie w kamienicy w Gdańsku – przede wszystkim zwracamy uwagę na funkcjonalność i estetykę. Tutaj, pod ścianą stanie krzesło, obok niego drugie, stół i następne dwa krzesła. I można jeść posiłki. Tam kanapa, stolik do kawy i tak dalej… Zauważmy, że to jest właśnie nasz content – zawartość jaka znajdzie się w danym pomieszczeniu i funkcje jakie ma pełnić. Ale nie wspomnieliśmy o tym jak te krzesła, stoły i kanapy mają wyglądać. Dopiero to jest kwestią właściwego zaprojektowania estetyki. Dokładnie tak samo wygląda tworzenie stron www. Musimy zaplanować gdzie znajdzie się jaka zawartość, jaką funkcję będzie pełnić, oraz zdecydować jak ma wyglądać. Wszystkie porządne strony internetowe powinny być projektowane w ten sposób. Nawet najlepszy szablon i stylistyka strony polegnie, jeżeli będziemy na niej mieli źle sformatowany tekst z błędami, albo grafika, którą postanowiliśmy zamieścić w galerii nie wyświetla się poprawnie.

Dlatego między tym co tradycyjnie nazywamy design’em strony, a jej zawartością należałoby postawić znak równości w kwestii priorytetów. Pamiętajmy zatem, by zamawiając stronę, dostarczyć jej wykonawcy wysokiej jakości materiały.