Czy studia prawnicze to trudny kierunek?

adwokat

Wiele osób zastanawia się, czy na studiach prawniczych faktycznie jest aż tak ciężko. Ja sama nad tym długi czas zastanawiałam, póki moim znajomi nie poszli na ten kierunek.

Do studiów trzeba się przyłożyć

adwokatWówczas sama mogłam obserwować ich poczynania, ilość nauki i materiałów. Muszę szczerze przyznać, że na studiach prawniczych naprawdę jest ciężko. Ilość materiału, który trzeba wykuć „na blachę”, jest przerażająca. Wszystkie ustawy, poprawki i zapisy. Już samo czytanie ustawy jest trudne, a co dopiero nauczenie się jej przynajmniej w zadowalającym stopniu. Na takich studiach niestety trzeba trochę bardziej skupić się na nauce i raczej sobie nie odpuszczać. Jeśli zaczniemy się uczyć tuż przed samym kolokwium, możemy się bardzo rozczarować. Z drugiej strony jednak, takie studia muszą być trudne. Gdyby nie były, jakie usługi mógłby nam zaoferować radca prawny? Od takich ludzi w końcu oczekujemy ogromnej wiedzy, kompetencji i profesjonalizmu. Gdybyśmy polegali tylko na osobach, które potrafią przeczytać ustawę, to prawnikiem mógłby być każdy z nas. Dla mnie prawnik to taka osoba, która potrafi mi zapewnić komfort psychiczny. Da mi konkretne rozwiązania, poradzi coś, zaproponuje koncepcję wyjścia z danego kłopotu. Po to właśnie chodzimy na porady prawne. Dlatego gdy słyszę niektórych, że bezsensowne jest takie uczenie się na pamięć, łapię się za głowę. W końcu trzeba obeznać się z materiałem, poznać go i przeanalizować, by następnie móc z niego korzystać. Bo adwokat ma opierać się na ustawie, a nie przy każdej sprawie na nowo się jej uczyć. Właśnie dlatego adwokaci od razu udzielają nam porad, a nie dodatkowo każą czekać aż coś doczytają.

Na szczęście studia prawnicze w Polsce są trudne i mamy naprawdę wspaniałych prawników, W dużych miastach jak Warszawa, ale i w mniejszych jak Pruszcz gdański.