Czym dla Polaków jest zakładanie stylowych ogrodów?

zakładanie ogrodów

Nie każdy człowiek lubi przyrodę, przynajmniej tą nieujarzmioną. Jesteśmy naprawdę różni i nie można jednoznacznie stwierdzić, czy każdy z nas lubi ogrody. Jednak patrząc ogólnikowo, ogrody są dla Polaków naprawdę ważnym elementem.

Zakładanie ogrodów nie przeraża

zakładanie ogrodówWychowałam się na wsi, na której praktycznie każdy miał swój ogród. Ludzie je pielęgnowali, kupowali coraz to nowe drzewa i krzewy. Moja babcia była najbardziej zaangażowana w tej kwestii. Jej ogród nie mógł równać się z żadnym innym. W nim czytała książki, robiła na drutach, a czasem nawet i obiad, wynosząc sobie wszystko na podręczny stolik do pokrojenia. Dla niej ogród był nieodłącznym elementem życia. Gdy jej dzieci przyjeżdżały na obiad, to zawsze chciały coś z ogrodu. Wszystko było świeże, na naturalnych nawozach. Jednak nie tylko ludzie ze wsi, mają takie podejście do ogrodów. Gdy przeprowadziłam się do miasta, poznałam pewną starszą kobietę. Ona wprost marzyła o ogrodzie. Pragnęła hodować własne kwiaty, zioła i warzywa. Było to dla niej marzeniem. Trzeba więc z całą pewnością stwierdzić, że ogrody są dla nas naprawdę ważne. Dają nam relaks i odprężenie, którego tak bardzo potrzebujemy. Widzę w każdy ciepły, zimny i deszczowy dzień, ludzi, którzy zmierzają do ogrodu botanicznego w moim mieście. Człowiek zawsze będzie pragnął mieć kontakt z przyrodą. Ona daje nam nie tylko ukojenie, ale i radość. Dzięki niej każdy dzień staje się piękniejszy, a my możemy się wyciszyć. I nawet sprawdzone zakładanie stylowych ogrodów na śląsku nas wtedy nie przeraża. Po prostu chcemy je mieć, choć wiemy, że będzie nas to kosztowało dużo wysiłku. Radością będzie projektowanie ogrodów, sadzenie roślin, a nawet i pielenie.

Bo projektowanie ogrodów może być przyjemne, a w sumie nawet zawsze takie jest. Jeśli ktoś całe życie mieszka w bloku, w mieście takim jak Gliwice, na pewno już dawno myślał o swoim „ogrodzie”.