Jak poradzić sobie z pasożytami?

 

Chociaż jest to kwestia nieco wstydliwa, czasami istnieje zagrożenie, że mogliśmy zarazić się pasożytami, które rujnują nasz układ pokarmowy i trawienny. Istnieją oczywiście objawy, które powinny zapalić w naszej głowie czerwone światło w naszej głowie i przekonać nas do wizyty do lekarza. Poniżej postaram się w kilku zdaniach przedstawić je wam i plan działania, który należy wtedy podjąć.

Objawy zarażenia i testy na pasożyty

test na pasożytyJednymi z pierwszych objawów, które mogą świadczyć o zarażeniu pasożytami są bóle brzucha, zaparcia, nudności, nagłe kilkudniowe biegunki, utrata masy ciała – nawet do 20%. Objawy jednak, w zależności od stanu odporności i wrażliwości osobniczej, mogą być bardzo różne, a także mieć różne nasilenie. Jeśli cokolwiek zaniepokoi nas w naszym stanie zdrowotnym, powinniśmy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, który może w takiej sytuacji zaordynować odpowiedni dla nas test na pasożyty. W diagnozie wykorzystywane są trzy grupy badań: mikroskopowe, serologiczne i molekularne. Te pierwsze weryfikują zarażenie pasożytami jelitowymi przez badanie próbek kału – powinny zostać przebadane trzy próbki, pobierane w odstępach 2-3 dniowych. Badania serologiczne polegają na wykrywaniu w surowicy krwi przeciwciał dedykowanych danemu pasożytowi. Przy wykorzystaniu tej metody możemy wykryć nie tylko patogen, ale też stwierdzić fazę choroby i etap jej leczenia. Badania molekularne zaś pozwalają na wykrycie pasożyta w bardzo wczesnej fazie zarażenia. Dzięki niemu możemy najwcześniej wykryć zarażenie i nie dopuścić do rozprzestrzenienia infekcji.

Może wydawać się nam, że zarażenie pasożytem nas nie dotyczy, jednak jest wiele okoliczności, które sprzyjać mogą tego typu infekcji. Zaliczamy do nich zanieczyszczone ręce, nieumyte owoce i warzywa, a także spożywanie surowego mięsa, które może być skażone.