Jak skutecznie leczyć ADHD?

Zwykle proces terapii zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi trwa kilka lat i angażuje wiele osób. Warto jest zdać sobie z tego sprawę już na samym początku, aby wyrobić sobie odpowiednie nastawienie, a następnie wykazać się cierpliwością w dążeniu do celu, jakim jest zminimalizowanie objawów choroby i poprawa komfortu życia dziecka.

Terapia pomoże wyleczyć objawy ADHD

leczenie adhdDziecko cierpiące na to za burzenie powinno być pod opieką psychiatry, psychologa i pedagoga Wymaga kompleksowego leczenia. Ogromną rolę mają również nauczyciele i rodzice dziecka z ADHD. Prowadzone są dla nich programy edukacyjne. Odpowiednie przeszkolenie osób z otoczenia dziecka może w bardzo dużym stopniu pomóc w stworzeniu dla niego warunków, w których łatwiej mu będzie funkcjonować, a w efekcie zmniejszyć ilość oraz nasilenie objawów. Ważne jest również, aby zachowany był stały kontakt między zespołem terapeutycznym a rodzicami dziecka i jego nauczycielami. Leczenie ADHD jest wielokierunkowe. W jego skład wchodzi leczenie dziecka, jak również działania edukacyjne skierowane do rodziców oraz nauczycieli. Polega ono na zmniejszeniu objawów oraz zmniejszeniu ryzyka późniejszych powikłań. W skład terapii wchodzą terapia behawioralna polegająca na modyfikowaniu zachowań dziecka, psychoedukacja na temat przyczyn, objawów, leczenia ADHD, co ma pomóc dziecku w zdjęciu z siebie poczucia winy; zwiększenie samooceny dziecka, ustalenie zasad i konsekwencji ich nieprzestrzegania. Często leczenie obejmuje też terapię indywidualną i zajęcia z logopedą.

Opieka nad dzieckiem z ADHD wymaga wiele zaangażowania zarówno od terapeuty jak i od rodziców. Dziecku należy poświęcić mnóstwo czasu. Leczenie osoby z ADHD to nie tylko wizyta w gabinecie terapeuty. To przede wszystkim nieustanna praca z dzieckiem, którą w domu wykonują rodzice, a w szkole – nauczyciele.