Jakie filamenty są najlepsze?

 

Technologia 3D, robi się coraz bardziej popularna. Drukarki 3D, przychodzą z pomocą głównie medycynie oraz przemysłowi motoryzacyjnemu. Jednak rzadko zastanawiamy się jakiego materiału używają, by móc tworzyć te wszystkie zaskakujące rzeczy, które całkowicie odmieniły naszą teraźniejszość.

Czym jest i jak działa filament?

filamentyMateriały do drukowania noszą nazwę filamentów i pełnią one taką samą funkcję jak tusze w standardowych drukarkach. Gdyby nie one, drukarka 3D, sama w sobie, byłaby bezużyteczna. Filamenty sprzedaje się w specjalnych szpulach. Są nawinięte na nie jak sznurek, nić, czy drucik. Drukarka 3D, pobiera filament ze szpulki, roztapia go w głowicy, skanuje wzór zapisany w komputerze i przystępuje do drukowania. To najtańsze i stosunkowo proste rozwiązanie, jednak w przyszłości planuje się je zastąpić filamentami w kartridżu. Miałyby być one również „smart”, czyli informowałyby użytkownika drukarki, czy ilość filamentu, jest wystarczająca do wydruku, pożądanego  obiektu. Tego rodzaju rozwiązanie, z całą pewnością, ułatwiłoby korzystanie z drukarki. Na polskim rynku jest dostępnych wiele filamentów, w każdej barwie, dlatego drukowanie kolorowych przedmiotów, nie jest żadną przeszkodą. Najczęściej kupowane filamenty to PLA, ABS, Nylon. Jednak są też takie, które imitują materiały wykonane z gipsu, ceramiki, czy drewna. Dzięki temu rozwiązaniu możemy drukować przedmioty do złudzenia przypominające gipsowe odlewy, drewniane rzeźby, czy dowolne meble. To doskonałe rozwiązanie by tworzyć wszelkie rekwizyty.

Drukowanie w technologii 3D to absolutna przyszłość i do końca nie wiadomo, co jeszcze będzie dzięki niej możliwe. W każdym razie postęp w medycynie jest faktem i należy spodziewać się całkowicie nowych gałęzi przemysłu, które zaczną korzystać z dobrodziejstw tej technologii.