Jakie okno wybrać?

okna

Remont lub budowa własnego domu stawia przed nami kolejne wyzwania i decyzje do podjęcia. Podobnie jest w przypadku wyboru okien, które chcemy zastosować. Jaki rodzaj jest najlepszy? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

Czym się kierować w wyborze okien?

oknaPrzede wszystkim musimy się zastanowić na czym nam, jako kupującym, zależy. Jeżeli naszym podstawowym kryterium jest cena to jako materiał produkcyjny musimy wybrać okna plastikowe i najlepiej w rozmiarach standardowych. Wymiary niestandardowe potrafią podnieść cenę za trwałe okna z Nadarzyna nawet o kilkadziesiąt procent. W przypadku, kiedy wolimy cieszyć się ładnymi oknami lepiej wybrać te wykonane z drewna. Są droższe, ale mają swój urok i styl. Drugim kryterium, którym często klienci się kierują jest termiczna izolacyjność. Jest to ważny czynnik szczególnie w ostatnich ustaleniach Unii Europejskiej dotyczących energooszczędności. Mamy obowiązek zwiększać ilość powstających budynków pasywnych czyli takich, które do utrzymania we wnętrzu żądanej temperatury nie potrzebują dodatkowego źródła energii, bez względu czy to elektrycznej, gazowej czy może olejowej. Z tego powodu zwiększył się popyt na okna trzy szybowe, które o wiele lepiej radzą sobie z utrzymaniem odpowiedniej temperatury wewnątrz. Sposoby uszczelnienia okna do budownictwa pasywnego może być uzależnione od lokalizacji nieruchomości. Okna stosowane w Nadarzynie czyli miejscowości o średniej temperaturze wyższej niż to jest w północno-wschodnim rejonie naszego kraju nie potrzebują aż takiej szczelności co pozwala zmniejszyć w niewielkim stopniu cenę zakupu. Kolejnym pytaniem przy wyborze okna będzie jego kształt.

Najtańsze są okna regularne, to znaczy prostokątne w standardowych wymiarach. Każde urozmaicenie, na przykład zmiana wymiaru, kształtu, rodzaju przeszklenia będzie miała wpływ na koszty naszej inwestycji.