Kojec z czterech ścianek o wysokości 50cm

Jarzmo porodowe dla loch wykonywane jest z kilku części. Wiadomo, że w okresie poporodowym bardzo ważne jest to, by locha była stosunkowo unieruchomiona. Wynika to z faktu, że mogłaby ona przygnieść prosięta, gdyby miała możliwość swobodnego poruszania się.

Kojec z rozłączanymi częściami jarzma porodowego

polecany kojec porodowy dla lochNa takie straty nie może sobie pozwolić żaden hodowca, dlatego kojec trzeba odpowiednio dostosować do lochy w taki sposób, by prosięta były bezpieczne. Jest to ważne szczególnie na początku, przez pierwsze kilka dni. Dopiero około 10 dnia po porodzie można stopniowo luzować części jarzma porodowego. Wtedy prosięta są już nieco większe i ostrożniejsze. Kiedy locha zostaje odsadzona, jarzmo jest unoszone do góry, aby nie przeszkadzało prosiętom. Taki polecany kojec porodowy dla loch powinien być przede wszystkim bezpieczny. Nie może posiadać on żadnych ostrych fragmentów, by nie dochodziło do ranienia lochy czy młodych. Locha musi mieć możliwość położenia się w kojcu porodowym. Z kolei prosięta, kiedy locha położy się na boku, muszą mieć dostęp do gruczołu mlekowego. W ten sposób mogą pobierać siarę po porodzie, a później mleko. Podstawowy kojec porodowy zbudowany jest najczęściej z czterech ścianek. Wysokość tych ścianek wynosi 50 cm. Jedna ze ścianek jest oczywiście otwierana. Oprócz tego w kojcu znajduje się też dwuczęściowe jarzmo, ocynkowane. Posiada ono zamontowane koryto polimerobetonowe lub nierdzewne. Ważne są też specjalne budki dla prosiąt.

Do połowy posadzka wykonywana jest z ruszt betonowych, a druga połowa zbudowana jest z ruszt plastikowych znajdujących się nad kanałem gnojowym. Tak wygląda prawidłowo wyposażona porodówka. Najważniejszą jej częścią jest jednak kojec porodowy wykonany z wysokiej jakości, bezpiecznego materiału (zarówno dla lochy jak i dla prosiąt).