Mięta czyli roślina na stanowiska nasłonecznione i wilgotne

Warto posadzić we własnym ogródku zioła. Oczywiście są osoby, które mogą pochwalić się pięknymi ogrodami ziołowymi – w takich ogrodach zioła są dominujące. Można też stworzyć specjalną rabatę dla różnych ziół. Wśród nich na pewno musi się znaleźć mięta pieprzowa.

Zioła w ogrodzie – mięta jako roślina wieloletnia

mięta pieprzowa hurtZaletą mięty jest to, że należy do roślin wieloletnich. Mięta pieprzowa nie tylko pięknie pachnie, odstraszając różne owady, ale również ładnie wygląda i kwitnie. Bez wątpienia jest to najpopularniejsze ziele w polskich ogrodach. Stosowana jest też często w kuchni oraz w kosmetyce. Mięta pieprzowa to roślina zimotrwała, które może osiągać wysokość nawet 75 cm. Bardzo ciekawe jest to, że mięta pieprzowa ma 2 rodzaje łodyg. Pierwszym rodzajem jest łodyga wzniesiona i bogato ulistniona. Na tej łodydze pojawiają się małe, niepozorne, fioletowe kwiatki. Drugim rodzajem jest łodyga płożąca się. Można kupić takie ziele jak mięta pieprzowa hurt i posadzić ją w różnych miejscach – radzi sobie dobrze zarówno w środowisku słonecznym jak i zacienionym. Mięta posiada rozłogi podziemne, z których co roku rozwijają się kolejne rośliny. Jest to zioło, które bardzo szybko się rozrasta. Najlepiej uprawiać miętę w miejscu słonecznym, a do tego ciepłym. Mięta rośnie bardzo dobrze na stanowiskach wilgotnych. Poza tym lubi, kiedy gleba jest lekko zasadowa. Trzeba jednak pamiętać o tym, by stanowisko mięty pieprzowej regularnie odchwaszczać, bo inaczej może zostać zagłuszona przez inne rośliny.

Sadzonki mięty pieprzowej powstają najczęściej z rozłogów. Liście mięty mogą być suszone, zamrażane, konserwowane. Można je dodawać do wielu potraw, zaparzać z nich herbatę, dodawać do kąpieli. Liście zbiera się od kwietnia do sierpnia. Warto nawozić ziemię, na której rośnie mięta – szczególnie ważny jest wapń.