O podatkach niemieckich

 

Mówi się, że na tym świecie pewne są tylko dwie rzeczy: śmierć i podatki. Jak tego pierwszego nie można uniknąć, tak to drugie można zminimalizować. Jeśli nie prowadzimy własnej firmy, może to być dosyć trudne. Warto jednak prawidłowo i w terminie się rozliczać, by nie dostawać niepotrzebnych kar. Szczególnie ważne jest to za granicą, gdzie kary nalicza się w innych walutach.

Jak rozliczać podatki z Niemiec?

podatek z niemiec

Pracownicy często wysyłani są na delegacje, czy pracę w innej placówce firmy. Co jednak, gdy taka placówka znajduje się w innym państwie? Gdzie należy uiszczać podatki? Zależy to od długości pobytu. W przypadku Niemiec granica dni wypracowanych wynosi 183 dni. W całej Unii Europejskiej ta liczba oscyluje wokół 180 dni. Jeśli pracujemy krócej, możemy spokojnie płacić w Polsce. Żeby zapłacić podatek z niemiec, potrzeba uzyskać od pracodawcy dwa dokumenty świadczące m.in. o czasie pracy, wysokości wynagrodzenia, czy ubezpieczenia. Należy również posiadać numer identyfikacyjny, uzyskany zaraz po przyjeździe do kraju do pracy. Całość trzeba złożyć do 31 maja. Istnieje jednak możliwość zapłacenia podatku do 4 lat wstecz. Ze względu na skomplikowanie zasad rozliczania podatku w Niemczech, niektórzy korzystają z usług biur rachunkowych, czy podatkowych. Jest to rozwiązanie wygodne, choć trochę kosztuje. Jeśli nie czujemy się pewnie co do rozliczenia podatku, warto to rozważyć.

Podsumowując, nie każdy musi lubić podatki, każdy jednak musi je płacić. Ludzie, którzy pracują w dwóch (lub więcej) państwach w danym roku, komplikują sobie zeznanie podatkowe. W takim wypadku może nie obejść się bez powierzenia rozliczenia podatkowego wyspecjalizowanym biurom podatkowym. Jeśli nie korzystamy z tego rozwiązania, warto rozliczać się możliwie szybko, aby uniknąć sporych kar finansowych.