Rola plastrów pooperacyjnych w procesie rekonwalescencji

 

Operacja jest zawsze szczególnym wyzwaniem zarówno dla pacjenta, jak i dla personelu medycznego oraz, w dalszej perspektywie, osób najbliższych, które uczestniczą w powrocie chorego do zdrowia. Nieodłącznym efektem operacji są, rozległe nieraz blizny i szwy. O takie miejsca należy od początku pieczołowicie dbać.

Abc plastrów pooperacyjnych

plastry pooperacyjneJednym z wielu istotnych czynników, wspierających powrotu do stanu zdrowia po operacji, są opatrunki pooperacyjne. Skomplikowane szwy i blizny wymagają szczególnej ochrony i pielęgnacji. Opatrunek powinien być przede wszystkim sterylny, przeznaczony do ran sączących się, miękki i przepuszczający tlen. Jeśli chodzi o rodzaj opatrunków, stosowanych po operacjach, uzależniony jest on oczywiście od typu i stopnia rozległości ran. Plastry hydrożelowe, absorbując wydzielinę i krew, zamieniają je w żel. Neutralizowanie wydzielin działa ochronnie i antybakteryjnie. Jedną z głównych zalet jest wodoodporność. Plastry silikonowe dzięki swoim kojącym właściwościom minimalizują uczucie bólu i swędzenia, co ma ogromne znaczenie w przypadku pacjentów ze skórą szczególnie wrażliwą, mianowicie – alergików i dzieci. Nowoczesne plastry pooperacyjne są również bardzo cienkie, prawie niewidoczne na skórze. Oczywiście kwestia estetyki jest sprawą drugoplanową w stosunku do procesu leczenia; niemniej, dobre samopoczucie pacjenta sprzyja przecież poprawie zdrowia.

Powrót ku pełni sił po operacji jest procesem stopniowym, uwarunkowanym przez wiele czynników, takich, jak rodzaj zabiegu, dostępne możliwości pielęgnacyjne, nastawienie psychiczne pacjenta oraz wsparcie i opieka najbliższych. Im więcej pozytywnych czynników wspierających, tym lepsza prognoza na powrót do zdrowia, czego należy życzyć każdemu rekonwalescentowi.