Waga w przemyśle

 

Produkcja w przemyśle ciężkim wiąże się nieodmiennie z obcowaniem z przedmiotami o nieprzeciętnie dużych gabarytach i wadze wyższej niż ta, która mieści się w skali normalnej wagi. Materiały dodatkowo są ciągle transportowane, w związku z czym potrzebne jest specjalistyczne urządzenie do szybkiego pomiaru przepływających ilości.

Zważymy to na taśmociągu

wagi taśmociągoweW przemyśle, zarówno materiały sypkie, drobne, jak i kruszywa, transportowane są taśmociągiem. Jedynym racjonalnym sposobem, na dokładne i szybkie zmierzenie ilości tych materiałów są wagi taśmociągowe. Są to mierniki przepływu zbudowane z platformy pomiarowej opartej na czujnikach tensometrycznych. Reagują one na prędkość i masę towaru przepływającego na taśmociągu poruszającym się po wspomnianej platformie. Czujniki tensometryczne cechują się dużą czułością i dokładnością, więc sygnał przesyłany z nich do miernika wagowego jest precyzyjnym pomiarem ilości naszego materiału. Ze względu na fakt, że czujniki są odporne na temperatury, wszelkiego rodzaju drgania i wstrząsy, waga taśmociągowa nie ma specjalnych wymagań dotyczących montażu i użytkowania. Wśród wag taśmociągowych znajdują się za to wagi o bardziej specjalistycznym zastosowaniu jak wagi porcjujące czy taśmowo dozujące. Skonstruowanie tych wag możliwe jest dzięki ciągle postępującej technologii, która umożliwia zastosowanie podzespołów umożliwiających udoskonalenie sterowania wagą i archiwizacji pomiarów.

Na to, w jaki sposób rozwój technologii wpływa na produkowanie maszyn, wagi taśmociągowe są świetnym przykładem. Jeszcze kilka lat temu nie były to urządzenia o pomiarze, gdzie dokładność waha się od +/- 0,5 do 1%, a ich gabaryty nie wskazywały na dobre gospodarowanie przestrzenią. Dzisiaj wagi te są stosunkowo niewielkie, a ich pomiary niemal perfekcyjnie idealne.