Warunki potrzebne do budowy przydomowej oczyszczalni

Każdy kto ma przy domu szambo betonowe albo plastikowe, doskonale wie o tym, jak często należy takie szambo opróżniać. Za każdy wywóz nieczystości trzeba zapłacić kilkadziesiąt złotych (za jeden zbiornik, a zdarza się, że na posesji jest ich kilka). W związku z tym niektórzy zastanawiają się nad zainwestowaniem w przydomową oczyszczalnię ścieków.

Wentylacja oczyszczalni i dostarczanie prądu elektrycznego

przydomowa oczyszczalnia ścieków PoznańWymaga ona znacznie mniejszego zaangażowania. Najpierw jednak trzeba zastanowić się nad tym, czy na pewno zostaną spełnione warunki konieczne do budowy takiej oczyszczalni. Otóż przez złoże w oczyszczalni musi cały czas przepływać powietrze. Przepływ powietrza można osiągnąć grawitacyjnie albo w sposób wymuszony. Ta druga opcja wiąże się z zamontowaniem specjalnego wentylatora. Taka przydomowa oczyszczalnia ścieków Poznań być może nie jest tania, ale można mieć pewność, że wszelkie koszty zwracają się po kilku latach działania oczyszczalni. Kolejnym warunkiem jest to, że złoże powinno zostać przynajmniej raz w roku dokładnie przepłukane. Nie można również zapominać o tym, że oczyszczalnia, aby działała poprawnie, musi mieć doprowadzaną energię elektryczną. Na szczęście taka oczyszczalnia biologiczna nie pobiera sporo energii, więc nie należy przejmować się tym, że rachunki za prąd elektryczny będą wysokie. Standardowo oczyszczalnia ze złożem biologicznym pobiera w ciągu jednej doby od 1 do 1,5 kWh. Zaletą oczyszczalni jest to, że jest ona odporna na nawet bardzo niską temperaturą.

Dlatego w mroźne dni oczyszczalnia jak najbardziej będzie spełniać swoje zadania i funkcjonować poprawnie. Wiele osób zastanawia się nad tym, co dzieje się z już oczyszczonymi ściekami. Otóż najczęściej są one odprowadzane do rowów melioracyjnych, rzek, a jeśli warunki są sprzyjające, to również do gruntu.