Wpływ gier edukacyjnych na rozwój intelektualny dzieci

Korzystanie z gier i zabaw edukacyjnych, w znaczącym stopniu pomaga, w przyswajaniu wiedzy i prawidłowym rozwoju dziecka. Dodatkowo, mogą wpływać na rozładowanie napięcia i stresu towarzyszącego nauce, oraz próbom tworzenia własnych odpowiedzi na związane z nauką – pytania.

Zastosowanie gier i zabaw edukacyjnych

gry edukacyjne dla dzieciZastosowanie gier i zabaw edukacyjnych jest ogromne, można je stosować zarówno na zajęciach w szkole jak i w trakcie indywidualnych lekcji, zabaw z przyjaciółmi, lub też w gronie rodzinnym. Podstawowe zadania jakie mają gry edukacyjne dla dzieci to wprowadzenie zagadnień i tematów, które mogą być później poruszane na zajęciach lekcyjnych. Dodatkowo, mogą także podsumowywać nabytą wcześniej wiedzę, lub w zabawny sposób sprawdzać nabyte umiejętności. W czasie lekcji, mogą stanowić wspaniałe narzędzie jako element rozluźniający, np. gdy uczniowie, lub dzieci wykazują oznaki zmęczenia, lub mają problemy z koncentracją. Inne funkcje gier to możliwość wykorzystania ich jako formy nagrody, lub w dłuższych przerwach w nauce jak np. święta, ferie, wakacje itp. Podsumowując zalety gier edukacyjnych jako metod wspierających naukę, na rożnych poziomach rozwoju dziecka, możemy wymienić ogromny wpływ na: rozładowanie stresu i napięcia towarzyszącego nauce, rozwiązywaniu problemów związanych z relacjami z innymi uczestnikami (co w efekcie uczy współpracy w grupie i zespole), oraz doskonalenie sprawność umysłowej jak pamięć i koncentracja.

Najważniejsze jest jednak to, że proces nauczania przebiega bezwiednie, uczniowie i dzieci nie są świadome, że w czasie gry często przyswajają znacznie trudniejsze tematy, niż podczas klasycznych ćwiczeń związanych z nauką. Oczywiście, obu tych rzeczy nie można w żaden sposób rozdzielać, gdyż są w jednakowy sposób istotne dla prawidłowego rozwoju i nauki dziecka.